| منسوجات ساخته شده از گاز های گلخانه ای | پوشاک جاذب گاز

| منسوجات گرافنی | شناسایی گاز های سمی | تجهیزات الکترونیکی | قابل پوشیدن
مرداد ۱۸, ۱۳۹۵
رنگ شب نما | رنگ شب تاب | رنگ فسفر سانس
آذر ۱۱, ۱۳۹۵

به‌زودی می‌توانید در کمد لباس‌های خود پوشاک ساخته شده از گازهای گلخانه ای هوا داشته باشید!زیرا در آینده نزدیک، امکان تولید الیاف از گازهای گلخانه‌ای جداشده از هوا به وجود خواهد آمد. این فرایند به معنای تولید لباس‌هایی است که سبب کاهش اثر گلخانه‌ای می‌شوند.
تهیه لباس‌های ساخته‌شده از گازهای گلخانه‌ای و هوا؛ یک داستان علمی تخیلی نیست، بلکه یک پروژه واقعی است که توسط شرکت سوئدی منسوجات هوشمند نوآورانه برای محیط‌زیست انجام‌شده است.

لنا ماری جنسن، هماهنگ‌کننده پروژه «از هوا» می‌گوید: «اگر ما موفق شویم، این روش می‌تواند به برگ برنده‌ای در صنعت نساجی تبدیل شود».

پوشاک محافظ محیط‌زیست

ازآنجایی‌که جوامع امروزی به مقدار زیادی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند که باعث افزایش اثر گلخانه‌ای می‌شود، لذا با همراهی محققان دانشگاه بوراس سوئد و شرکت منسوجات هوشمند، این طرح ابتکاری باهدف ایجاد تغییر نظام‌مند در صنعت نساجی با استفاده از روش جدید تولید فیلتر متان صورت گرفته است. ازلحاظ تئوری به همان مقداری که گاز متان توسط منسوجات جذب ‌شود، از میزان گاز موجود در جو کاسته می‌شود که اثر مثبتی بر آب‌وهوا خواهد گذاشت.

به گفته‌ی لنا ماری جنسن، امروزه نیمی از الیاف مورداستفاده در صنعت نساجی، الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر، تولیدشده از مواد اولیه نفتی هستند. اگر ما بتوانیم این الیاف را با الیاف جدید خود که گازهای گلخانه‌ای را جذب می‌کنند، جایگزین کنیم، دو اثر محیطی کاهش استفاده از سوخت فسیلی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را به‌طور هم‌زمان خواهد داشت.

نمونه اولیه پوشاک ساخته شده از گازهای گلخانه ای

هدف تولید محصول مستحکم ساخته‌شده از گازهای گلخانه‌ای و هوا است تا به بازار نشان داده شود که امکان تولید چنین محصولی وجود دارد. همچنین، در مصرف‌کنندگان اهمیت خرید محصول هوشمند حافظ محیط‌زیست را ایجاد کنیم. این گروه هم‌اکنون در حال ساخت نمونه‌ی اولیه برای اثبات این ایده هستند.

شرکت منسوجات هوشمند پیش‌ازاین پوشاک پایشگر سلامتی و محیط‌زیست را ارائه نموده بود که مواد مورداستفاده در آن‌ها قادر به ایجاد شبکه‌های تعاملی با محیط و تصفیه آب بود.

گاز متان که دانشمندان به‌طور ویژه به آن توجه می کنند، گاز گلخانه‌ای است که حدود ۲۸ برابر از دی‌اکسید کربن فعال‌تر است. میزان این گاز در جو از دوره پیش از انقلاب صنعتی تاکنون حدود ۱۵۰% افزایش‌یافته است. هرچند میزان متان موجود در جو ۰٫۰۰۰۱۷% و میزان دی‌اکسید کربن ۰٫۰۳۶۰% است، لیکن به دلیل قدرت بیشتر، گاز متان تأثیر بیشتری بر گرمایش کره زمین دارد.

پژوهشگران در سراسر دنیا در پی ارائه‌ی مواد جاذبی هستند که قادر به جداسازی دی‌اکسید کربن از جو باشد که یا برای مصارف دیگر استفاده و یاد به‌صورت ایمن نگه‌داری شود. یک گروه تحقیقاتی از موسسه Tata از مرکز تحقیقات علوم پایه در بمبئی هند، اخیراً مواد جاذب جامدی را ایجاد کردند که می‌تواند گاز دی‌اکسید را از جو خارج کند. آن‌ها برای این کار از کامپوزیت نانولیفی متخلخل حاوی نانو سیلیکا استفاده کرده‌اند.

 

error: Content is protected !!